За заједничке циљеве КАЊИШКИХ ГРАЂАНА - Програм месног самодоприноса од 2013. до 2018.
НА ПУТУ ЗА ОБЕЗБЕЂЕЊЕ ЕВРОПСКИХ СТАНДАРДА РАЗВОЈА ИНФРАСТРУКТУРЕ
I О РЕАЛИЗАЦИЈИ АКТУЕЛНОГ ПРОГРАМА МЕСНОГ САМОДОПРИНОСА
Месна заједница Кањижа је институција грађана, која обухвата два насеља: Кањижу, са бројем становника од 9.696 особа и Војвода Зимоњић, са 246 становника. Према подацима сходно попису становништва из 2011. године, број домаћинстава у Кањижи је износио 4007, смештених у 4.593 стамбена објекта, а у насељу Војвода Зимоњић, 87 домаћинстава у 123 објекта.
Месна заједница је основана 1965. године, са циљем задовољења заједничких потреба и интереса грађана.
У претходним програмима, а и у периоду: 01. 01. 2007. - 31. 12. 2012. г., главни циљ месног самодоприноса је био изградња неопходне и модерне инфраструктуре, ради побољшања животних услова, као и услова становања у Кањижи и Војвода Зимоњићу, такође и унапређење друштвеног живота локалне заједнице.
У важећем програму, извори средстава /стопе/ месног самодоприноса су:
- 4% на зараде /плате/ запослених,
- 2% на пензије,
- 4% на приходе по основу уговора о делу
- 4% на приходе од самосталних делатности,
- 8% по катастарском приходу.
Важећи Програм месног самодоприноса обухвата план следећих инвестиција:
1. Изградња канализационе мреже дужине 13.480 метара, у вредности од 112,5 милиона динара, што чини 45% издвајања од укупног износа месног самодоприноса.
У периоду од 2007-2012. год., реализована је изградња канализационе мреже у укупној дужини од 13.470 метара, и то у следећим улицама:
2007. године: у IV кварту: ул. Милоша Обилића, Републиканска, Љубљанска, Зорина, Алексе Шантића, Бршљанска, Црногорска, Херцеговачка, Мали сокак, Словенска, Доситеjа Обрадовића, Врбова, Гал Ласла, Мајтењи Михаља, Фехер Ференца, Дунавска, Плитвичка.
2008. године: II кварт ул. Болманска, III кварт Банатска, Авалска, Ливадска, Атилина, Солунска, Вишњићева, Дринска.
2009. године: ул. у III кварту: Класја, Чарнојевића, Мачванска, Бранка Радичевића, Бреза, ул. Љиљана, Козарска, Мала, Сенћанска, Радничка.
2010. године: I кварт: ул Франкопанска, Јесенска, Творничка, Беседеш Јожефа, III кварт: Барањска, Стевана Сремца, Цетињска, Алеја Кестенова, Метларска, IV кварт: ул. Дунавска.
2011. године: V кварт: ул. Београдска, Дубровачка, Калварија, Крагујевачка, Новосадска, Вука Караџића.
2012. године: Цетињска ,V кварт, ул. Багремова, Ластина, Ловћенска, Нишка, Панчевачка, Подгоричка, Скопљанска, Дугина, Железничка, Мајданска, наставак ул. Вука Караџића.
2. Изградња путева и обнављање система за одвођење атмосферских вода
Планирани износ од 100 милиона динара, тј. 40% укупно предвиђеног самодоприноса је било намењено за изградњу путева и обнављање система за одвођење атмосферских вода у дужини од 8.443 метара.
За време актуелног Програма месног самодoприноса, асфалтирано је 7.208 метара, тј. 85% од планиране дужине, за 20% више него у претходном програму месног самодоприноса, уређено је туцаником 905 метара, тј. 11% од планираног, што укупно значи 96% реализације. У реализацији наведених улагања, учествовали су и други финансиjски извори, као што су бесповратна средства Фонда за капитална улагања 2008. и 2009. године и средства из буџета општине Кањижа, преко средстава пореза на имовину, који је распоређен месним заједницама током 2011. и 2012. године.
Нису уређене улице: Дубровачка (250 м) и Подгоричка (155 м). Разлози одступања од планираног су: мањи степен реализације средстава месног самодоприноса (91 %) - услед економске кризе и смањења стопе запослености, као и због повећања трошкова извођења радова услед инфлације.
Улични коловози су уређени према следећем редоследу:
2007. године у IV кварту ул. Гал Ласла је поново бетонирана,
2008. године у II кварту, у улици Болманска, решено је одвођење атмосферских вода,
2009. године у III кварту, улице Банатска, Авалска, Атилина, Солунска, Вишњићева, Дринска; и уређене су туцаником Љубљанска, Росина, Алекса Шантића, Бршљанска, Црногорска и Херцеговачка,
2010. године у III кварту, ул. Чарнојевића, Мачванска, Бранка Радичевића, Брезова, Љиљана, Козарска, Водолија и Класја
2011. године у I кварту, улица Франкопанска, Скопљанска, Дугина, Ластина
2012. године у I кварту, Цигларска и Црепска и у току је облагање Рибарског трга каменим коцкама, у III кварту, ул. Латак Иштвана, Сомборска и у зависности од расположивих средстава Метларска, Сенћанска, у IV кварту се асфалтирају путеви у улицама Врбова, Беседеш Јожефа, Ђорђе Крстића, Коцх Арнолда, Плитвичка, Тисин цвет, Војвођанска, Уска, Зилахи Лајоша; у Војводе Зимоњићу је завршено асфалтирање у улици Душана Ћубића, туцаником су уређене улице Мали сокак, Словенска и Мајтењи Михаља. У V кварту, у току су радови у Багремовој улици, у Крагујевачкој, Ловћенској, Новосадској и у улици Дудињака. Улице Нишка, Панчевачка, уређене су туцаником. У Мајданској ул. треба извршити неопходне поправке.
Остале инвестиције: изградња крова испред мртвачнице на гробљу у вредности од 2,2 милиона динара, инвестирано је у израду пројектно-техничке документације, у поправке и асфалтирање тротоара у разним улицама и локацијама (на пр. у Алеји кестенова, на гробљу), одвођење атмосферских вода, поправку атарских путева ( испод Буџака, Куштур, испод Брега, Палинкаш, Радов пут, из донаторских средстава по конкурсима), насипање песком на место будућег паркинга, уређење вашаришта и изградња санитарног чвора је у току, као и поправка ограде на гробљу, итд.
3. За финансирање друштвених делатности издвојено је 6% на годишњем нивоу. Од тих средстава је суфинансирано одржавање разних манифестација од значаја за целу локалну заједницу, на пр. за Колонију књижевника, Ликовну колонију, Џез фестивал, Дечији дан, Кајакашку регату, Фестивал плеса, Кањишки атлетски и пливачки маратон, итд. Пружена је подршка јавним институцијама за културу, школама, обдаништима, здравству , медијима, културним, спортским и осталим удружењима. Почев од 2011. године уведен је систем конкурисања и праћења наменског трошења одобрених средстава.
Укупна реализована вредност за суфинансирање друштвених делатности током шест година, износи 12,6 милиона динара, што у просеку годишње износи 2,1 милиона динара.
4. За финансирање заштите животне средине програмом је предвиђено издвајање од 2% средстава месног самодоприноса. За шест година, потрошено је укупно 4,1 милиона динара, што на нивоу годишњег просека чини око 700 хиљаде динара. Из споменутих средстава су вршена мања улагања за уређење Народног парка, садњу дрвећа /младица/ на разним локацијама, одржавање и обнављање зелених површина, заштита кестенова од штеточина итд.
5. За финансирање функционисања стручне службе месне заједнице (зараде запослених, накнаде члановима Савета, материјални трошкови, трошкови избора итд.) било је предвиђено издвајање од 7% годишње, што износи око 3 милиона динара на годишњем нивоу.
НАСТАВИМО И ДАЉЕ ЗАЈЕДНО, У ЦИЉУ ЗАДОВОЉЕЊА НАШИХ ПОТРЕБА, КАО И ПОТРЕБА БУДУЋИХ ГЕНЕРАЦИЈА !
II ПРЕДЛОГ НОВОГ ПРОГРАМА МЕСНОГ САМОДОПРИНОСА МЕСНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ КАЊИЖА ЗА ПЕРИОД 2013-2018.
Захваљујући старијим генерацијама и досадашњим залагањима грађана, који су одговорно приступали решавању постојећих проблема комуналне инфраструктуре, друштвеног живота, уређености наших улица и других јавних површина, као и заштите животне средине, реализација претходних програма, током више деценија је значајно допринела томе, да Кањижа буде привлачније, атрактивније место за становање и живот, али постоје још значајни НЕРЕШЕНИ И НЕДОВОЉНО РЕШЕНИ ПРОБЛЕМИ.
Неке улице нису асфалтиране или бетониране, тротоари су у лошем стању, систем одвођења атмосферских вода не функционише ефикасно приликом већих падавина, а на неким локацијама и нема одржавања исте; нисмо довољно ефикасни у спречавању и санацији елементарних непогода, капацитети за заливање у сушном периоду нису довољни, нису уређене значајне зелене јавне површине, треба да посветимо више пажње јавним чесмама, немамо стазу за бициклисте, зграда ,,Вигадо`` и даље представља симбол недовољног степена заједништва.....итд..
Што се друштвеног живота тиче, не можемо бити индиферентни када се ради о унапређењу опремљености школа, обданишта, подршци грађанима у областима културе, вере, спорта, друштвене бриге, јавне безбедности итд.
Даљи развој и улепшавање нашег града је незамислив без учешћа целе наше заједнице, без учешћа грађана, без одговарајућег степена заједништва радника, занатлија, привредника, пољопривредника и пензионера. Међутим, имајући у виду тежак материјални положај већине грађана, мали број нових радних места, Савет Месне заједнице је мишљења да је потребно смањити и период Програма месног самодоприноса на 5 година и висину стопа месног самодоприноса.
Предложена стопа месног самодоприноса за период 2013-2018. је следећа:
- на нето зараде (плате) запослених 3 %
-приходи од самосталних делатности 3 %
- пензије 1 %
- на нето примања по уговору о делу 3%
- земљорадници: у вредности 50 кг пшенице по катастарском хектару за њиву 1. класе прерачунато у виду стопе на катастарски приход, узимајући у обзир цену на Продуктној берзи у Новом Саду на дан 01. јануара у години у којој се утврђује годишња обавеза плаћања.
За време спровођења новог Програма, предвиђа се укупна висина средстава од 250.000.000,00 динара.
Динамика реализацијe се предвиђа према следећем:
- за 2013. годину 35.080.000 динара , тј. 14%
- за 2014. годину 36.720.000 динара , тј. 15%
- за 2015. годину 39.600.000 динара тј. 16%
- за 2016. годину 42.600.000 динара тј. 17%,
- за 2017. годину 46.000.000 динара, тј. 18%,
- за 2018. годину 50.000.000 динара. тј. 20%.
I. Заједнички програми – инвестиције Локалне самоуправе и Месне заједнице Кањижа
1. Учешће у реконструкцији зграде ,,Вигадо`` и Народног парка 5 % ,
Овим пројектом се предвиђа реконструкција објекта ,,Вигадо``, асфалтирање тротоара, садња дрвећа /младица/, грмова, великих површина са цвећем, уређење језера, изградња фонтане уз ангажовање буџетских и донаторских средстава.
2. Учешће у изградњи базена за купање 5 %
Изградња отвореног базена ван локације Народног парка уз ангажовање буџетских и других извора средстава.
3. Проширење капацитета пречистача отпадних вода 10%
Уколико се неки од наведених програма не остварује, преостала средства ће се користити за развој и одржавање комуналне инфраструктуре.
II Самостални програми Месне заједнице Кањижа
A. Развој и одржавање комуналне инфраструктуре 50 %
1. Изградња, обнављање и одржавање путева, изградња бициклистичких стаза, изградња и одржавање тротоара (путеви: Бикарница, Љубљанска, Росина, Aлекса Шантића, Бршљанска, Црногорска , Херцеговачка, Мали сокак, Словенска, Мајтењи Михаља, Нишка, Панчевачка, Подгоричка, Дубровачка, Скопљанска, Дугина, ул. Мале пруге, Ластина, Београдска, Ливадска, Подгоричка, Карловачка, Нушићева, Морнарска, Мала, Фехер Ференца, Вашариште, Мајданска, Железничка, одржавање путева, изградња бициклистичке стазе у Алеји кестенова и на Путу Народних хероја, одржавање атарских путева у Горњем и Доњем Приморју у Војвода Зимоњићу).
2. Изградња и одржавање одвода за атмосферске воде, (Ливадска, ул Фехер Ференца, Републиканска, Светог Саве, Петефи Шандора, Октобарска, Дубровачка, Владике Његоша, ул. Мале пруге,Чепе Имре, Суботички пут итд.) спречавање и санација евентуалних елементарних непогода.
3. Наставак изградње канализације из улице Вука Караџића према вашаришту.
4. Изградња јавног тоалета у центру града
5. Уређење и унапређење јавних површина за одмор и рекреацију (III кварт, игралиште у Мостарској, игралиште у V кварту, ,,Јараш``, Широка улица, трг између А и Б блока)
Б. Подршка друштвеним делатностима 15%
Подршка институцијама за образовање у опремању школских лабораторија, подршка традиционалним верским заједницама, као и манифестацијама од значаја за локалну заједницу, (Атлетски и пливачки маратон, Колонија књижевника, Ликовна колонија, Џез фестивал, Дечији дан, итд., помоћ удружењима преко конкурса.
Програм садржи и подршку породицама у којима родитељи – или њихови родитељи плаћају месни самодопринос и то у виду једнократне новчане помоћи за свако новорођено дете.
В. Заштита животне средине 8%
1. Евидентирање у систем постојећих дрвореда и формирање уличних дрвореда од таквих врста, које су аутохтоне и отпорне на штеточине.
2. Унапређење и развој пашњака, заштита флоре и фауне на заштићеном ,,Јарашу``,
3. Унапређење и одрживи развој зелених површина, према потребама грађана ван ужег центра града (дечја игралишта, стазе на обали реке Тисе итд.)
4. Организовање мањих акција у циљу подизање еколошке свести грађана за уређење и заштиту животне средине ( такмичење за најуредније двориште, башту).
Г. Подршка грађанима у случају елементарних непогода, други ванредни трошкови и сопствено учешће приликом учествовања на конкурсима 1%
Д. Трошкови функционисања месне заједнице 6%
Покриће режијских трошкова (струја, вода,телефон, интернет итд.), трошкова уговорених услуга (одржавање веб-сајта, књиговодствене услуге, чишћење и одржавање просторија и др.), лични доходак секретара, накнаде члановима Савета итд.
У току реализације набројаних програма, поред месног самодоприноса, Месна заједница Кањижа рачуна и на средства из буџета општине (порез на имовину) и бесповратна средства на основу донација.